WYPOWIEDZENIE UMOWYCyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, działając w oparciu o Regulamin świadczenia nieodpłatnych usług internetowych przez Cyfrowy Polsat oraz w oparciu o art. 3651 Kodeksu cywilnego, niniejszym wypowiada umowę zawartą w oparciu o wyżej wymieniony Regulamin. Przyczyną wypowiedzenia jest kończenie działalności przez Cyfrowy Polsat S.A. w zakresie objętym Regulaminem (prowadzenie Serwisu pod adresem www.poszkole.pl). Rozwiązanie umowy nastąpi w dniu 31 marca 2018 roku, to jest z upływem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia usługi objęte Regulaminem, świadczone będą na zasadach wskazanych w Regulaminie. Zachęcamy aby w okresie wypowiedzenia pobrać z Serwisu potrzebne Użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 marca 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne w Serwisie www.poszkole.pl.

Kobiety, które zmieniły świat

pixabay.com

Wyobrażacie sobie dziś świat bez GPS albo WiFi? A może codziennie pakujecie swoje brudne naczynia do zmywarki i lubicie czasem wypić coś zimnego?

Część z Was zapyta pewnie w tym momencie, czemu łączę ze sobą te pozornie kompletnie różne rzeczy, dlatego szybko tłumaczę – wszystkie one, a także wiele innych, zostało wymyślonych przez … kobiety!

Oczywiście dziś już nikogo to nie dziwi, bo obecnie około 20% wniosków patentowych składają kobiety, ale wystarczy pomyśleć, że w latach 1790-1984 było to zaledwie 1.5%. Przed Wami genialne kobiece wynalazki, które zmieniły świat:

10. Papierowe torby na zakupy

Margaret Knight, nazywane często Edisonem w spódnicy, jest amerykańskim wynalazcą, który ma na swoim koncie kilkadziesiąt patentów. Już w wieku 12 lat wpadła na pomysł maszyn włókienniczych zatrzymywanych automatycznie w momencie ich dotknięcia, co miało chronić pracowników przed wypadkami przy pracy. Oczywiście była wtedy zbyt młoda i zbyt biedna, by opatentować ten pomysł, ale wkrótce wpadła na kolejne, równie genialne – jednym z najpopularniejszych jest maszyna do automatycznego składania i sklejania papierowych toreb z prostokątnym dnem, które do dziś używane są do pakowania zakupów. Na początku miała kilka trudności, bo kto inny przypisywał sobie ich autorstwo, ale ostatecznie wygrała sprawę sądową i otrzymała patent (podobnie zresztą jak na nowy typ ram okiennych czy maszynę wycinającą zelówki do butów).

pixabay.com

 

9. Niewidzialne szkło

Katharine Blodgett w 1918 roku ukończyła Uniwersytet w Chicago i jako pierwsza kobieta została zatrudniona na stanowisku inżynieryjno-badawczym w General Electric, czyli ogromnym amerykańskim koncernie działającym w takich branżach, jak produkcja maszyn i sprzętu, energia czy ropa naftowa. Za jej największy wynalazek uznaje się „niewidzialne” szkło, czyli szkło pokryte wielowarstwą stearynianu baru, co pozwala na przepuszczanie aż 99% światła. Wynalazek po raz pierwszy znalazł zastosowanie w Hollywood w 1939 i szybko zyskał popularność ze względu na krystaliczny charakter i brak refleksów świetlnych. Dziś również z niego korzystamy i znajdziemy choćby w teleskopach, soczewkach aparatów, szybach samochodowych, okularach czy ramkach do zdjęć.

8. Piwo

Już słyszę ten jęk zawodu, kiedy Panowie dowiedzą się, że to kobiety wymyśliły piwo i były pierwszymi piwowarami, sprzedawcami i orędowniczkami tego alkoholu. Oczywiście mówimy tu o podłożu historycznym, które sięga 7 tysięcy lat wstecz, czyli do Mezopotamii i Sumeru – produkcja piwa była wtedy jedyną profesją błogosławioną przez boginie Ninkasi, Siris i Sduri. U Wikingów również tylko kobiety zajmowały się warzeniem piwa, podobnie zresztą było w Finlandii, a brytyjskie kobiety uczyły się tego w swoich domach, bo była to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeszcze jakieś wątpliwości?

7. Piła obrotowa

Wydawać by się mogło, że cięcie drewna to typowo męskie zajęcie, ale Szejkersi, czyli protestancka grupa religijna nazywana oficjalnie Zjednoczone Towarzystwo Wyznawców Powtórnego Przyjścia Chrystusa, uznawała pełną równość płci. A to właśnie z niej wywodzi się Tabitha Babbitt, czyli kobieta uznawana z głównego wynalazcę piły obrotowej – udział mieli też dwaj inni przedstawiciele grupy, ale to właśnie ona była pomysłodawcą. Kobieta wymyśliła to urządzenie, kiedy zobaczyła mężczyzn obsługujących niewygodną dwuosobową piłę, co było jej zdaniem zbędnym marnowaniem energii. Szybko wcieliła swój pomysł w życie i w 1813 roku jej synalek działał już w pierwszym tartaku – niestety ta bardzo religijna kobieta nie pomyślała nawet o patencie, więc kiedy trzy lata później dwóch Francuzów trafiło na jej zapiski, szybko przypisało sobie autorstwo piły.

pixabay.com

 

6. Monopol

Jeśli chodzi o Monopol,  to warto zapamiętać nazwisko Elizabeth Magie – kobieta była pisarką, komediantką, aktorką i inżynierem, a gry planszowe służył jej jako narzędzie edukacyjne. Chodziło oczywiście o naukę ekonomii i wskazanie pewnych istotnych problemów, jak negatywne konsekwencje wynikające z monopolu ziemskiego i zalet nowoczesnych rozwiązań, np. podatku ziemskiego, który miał być remedium. 5 stycznia 1904 roku Elizabeth Magie dostała więc patent na swoją grę The Landlord’s Game, która położyła podwaliny pod klasyczny Monopol, jaki znamy do dziś.

5. Solarne systemy ogrzewania

Mária Telkes była pionierką technologii związanych z energią słoneczną i jedną z współautorek systemu ogrzewania domów energią solarną – to właśnie ona zaprojektowała pierwszy taki system, który został zamontowany na Dover Sun House (w domu tym mieszkał kuzyn pani doktor razem z całą rodziną, a cały system działał bezawaryjnie przez 3 lata). Na jej koncie możemy też zapisać urządzenie do zmiany morskiej wody w zdatną do picia, oczywiście z wykorzystaniem energii słonecznej – poza tym, przydomek „Królowa Słońca” chyba o czymś świadczy.

4. Technologia bezprzewodowa

Hedy Lamarr miała wszystko, nie tylko nazwana została najpiękniejszą kobietą świata, ale i odnosiła ogromne sukcesy jako aktorka w Hollywood. Co więcej, los obdarzył ją również niebywałą inteligencją, kiedy więc znudziła się graniem i byciem piękną, zdecydowała się pomóc w wysiłkach wojennych. Szczególnie że pewnego dnia usłyszała o niemieckim okręcie podwodnym, który storpedował brytyjski statek wiozący dzieci, co ją szczególnie dotknęło. Postanowiła opracować system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych, który wykorzystywał częste zmiany częstotliwości, by uniemożliwić przeciwnikowi przejęcie kontroli – wynalazek określany dziś jako FHSS opatentowano w 1941 roku i bezpłatnie udostępniono marynarce wojennej USA. Warto zaznaczyć, że technologia ta stanowi podwaliny pod wiele nowoczesnych, jak GPS, Wi-Fi czy Bluetooth.

pixabay.com

 

3. Język programowania

W językach programowania niedościgniona była natomiast Grace Hopper, czyli amerykańska pionierka informatyki, która przez szereg lat służyła w United States Navy. W czasie II wojny światowej uczestniczyła w pracach translatorskich i tworzyła pierwsze języki programowania, m.in. Cobol. Była też jednym z programistów maszyny Harvard Mark I, czyli największego w historii kalkulatora elektromechanicznego i to właśnie jej zawdzięczamy takie terminy komputerowe, jak  “bug” czy “debugging”.

2. Kevlar

Włókna kevlaru wynaleziono 1965 roku, a dokonała tego Stephanie Kwole – warto tu zaznaczyć, że wynalazek pani chemik jest naprawdę na wagę złota, bo okazało się, że jej syntetyczne włókna są 5 razy silniejsze od stali. Supermateriał szybko znalazł więc zastosowanie militarne, gdzie wykorzystuje się go w kaskach, hełmach, maskach balistycznych czy kamizelkach kuloodpornych, podobnie zresztą stosują go strażacy, policjanci czy jednostki specjalne – chodzi oczywiście o jego wytrzymałość, ale także wagę i grubość, bo wykonany z niego sprzęt jest lżejszy i cieńszy niż tradycyjny.

1. Zmywarka

W tym wypadku chyba nie będzie zaskoczenia, bo to przecież żadna tajemnica, że zmywaniem naczyń zajmują się najczęściej kobiety. Wystarczy więc wspomnieć, że prowadząca bardzo bogate życie towarzyskie Josephine Cochran któregoś dnia miała już dość sprzątania po imprezie i postanowiła coś z tym zrobić. Z pomocą mechanika samochodowego zbudowała w szopie za domem urządzenie, które samo myło naczynia i jako pierwsze tego typu wykorzystywało wodę pod ciśnieniem. W 1866 roku kobieta złożyła wniosek patentowy, a jakiś czas później otrzymała nagrodę za „najlepszą konstrukcję mechaniczną” – dzięki temu szybko została zasypana zamówieniami z pobliskich restauracji i hoteli, a 10 lat po otrzymaniu patentu otworzyła stosowną fabrykę.

pixabay.com

archiwum artykułów

2016-10-09

Podobał ci się ten tekst?

Średnia: 0

Komentarze:

Brak komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz.

Zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta.