WYPOWIEDZENIE UMOWYCyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, działając w oparciu o Regulamin świadczenia nieodpłatnych usług internetowych przez Cyfrowy Polsat oraz w oparciu o art. 3651 Kodeksu cywilnego, niniejszym wypowiada umowę zawartą w oparciu o wyżej wymieniony Regulamin. Przyczyną wypowiedzenia jest kończenie działalności przez Cyfrowy Polsat S.A. w zakresie objętym Regulaminem (prowadzenie Serwisu pod adresem www.poszkole.pl). Rozwiązanie umowy nastąpi w dniu 31 marca 2018 roku, to jest z upływem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia usługi objęte Regulaminem, świadczone będą na zasadach wskazanych w Regulaminie. Zachęcamy aby w okresie wypowiedzenia pobrać z Serwisu potrzebne Użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 marca 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne w Serwisie www.poszkole.pl.

Komiksowe Love 1/2018

pixabay.com

Wiemy, że już nie mogliście się doczekać, więc mamy dla Was kolejne podsumowanie komiksowych premier!

Tym razem na warsztacie styczniowe propozycje Egmontu, których było sporo, ale my jak zwykle wybraliśmy najciekawsze.

Należą do nich bez wątpienia Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią, Moon Knight: Z martwych, kolejne tomy Wolverine'a, Superman: Pierwsze próby Superboya czy Batman: Jestem samobójcą - zapraszamy do lektury!

 

Egmont

 

Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią

Nie jestem największą fanką Spider-Man, niemniej jednak nie pałam też jakąś niechęcią do tej postaci, dlatego też z ciekawością zabrałam się za lekturę Zło, które ludzie czynią, gdzie równorzędną postacią jest Czarna Kotka. Tym bardziej, że za scenariusz tego dzieła odpowiada Kevin Smith, który co prawda najbardziej kojarzony jest z dość głupkowatymi komediami (wyreżyserował takie obrazy, jak Clerks, Jay i Cichy Bob kontratakują czy Fujary na tropie), ale komiksy w jego wydaniu (Green Arrow – Kołczan i Daredevil – Diabeł stróż, Daredevil/Bullseye: The Target) to przeważnie pierwszoligowe dzieła, obowiązkowe dla fanów tego medium. Czy podobnie jest i w tym przypadku?

W mieście, które nie zasypia, grasuje handlarz narkotyków pan Brownston. Jego działalność pozostawia za sobą miasto pełne ofiar śmiertelnych. Jedną z nich okazuje się być dawna przyjaciółka Felicii Hardy. Czarna kotka postanawia złapać pana Brownstone’a i oddać go w ręce wymiaru sprawiedliwości. W misji ujęcia przestępcy towarzyszy jej Spider- Man. Para superbohaterów razem zgłębia mroczne podziemie Nowego Jorku. Podczas akcji na jaw wychodzą sekrety Felicii, które rzucają zupełnie nowe światło na początki jej superbohaterskiej kariery.

Muszę przyznać, że jestem zachwycony Zło, które ludzie czynią, tym bardziej, że wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z tym komiksem. Smith napisał kawał naprawdę świetnej historii, która poprowadzona została po mistrzowsku. Jest nieco z kryminału i dobrze skonstruowanej tajemnicy, która ujawniana jest stopniowo, ale i tak potrafi mocno zaskoczyć. Świetnie nakreślono także relację Kotki z Pajączkiem, którzy mają przecież za sobą bujną przeszłość. Do tego wszystkiego Smith nie ucieka od poważnych tematów i pomimo, że ostatni zeszyt tego komiksu powstał 12 lat temu, to wydaje się, że dziś jest on jeszcze bardziej aktualny. Chodzi bowiem o tematykę molestowania seksualnego, która obecnie jest chyba jednym z najgłośniejszych problemów omawianych na całym świecie. Co jednak najistotniejsze, czyta się to świetnie do samego końca, a sporą zasługę mają w tym również kapitalne ilustracje Terry’ego Dodsona. Ze Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią powinien zapoznać się każdy fan komiksów.

Ocena 9,5/10

 

Egmont

 

Wolverine, tom 2

Jeśli czytaliście moją recenzję pierwszego tomu Wolverine'a od Jasona Aarona, to wiecie, że byłam zachwycona ujęciem Logana przez tego autora. Niecierpliwie więc wyczekiwałam drugiego tomu zapowiedzianego przez Egmont, jednak z pewną nutką niepokoju, ponieważ często następuje przecież tzw. zmęczenie materiału i świeżość, jaką twórcy posiadają w swoim pierwszym kontakcie z danym bohaterem, szybko gdzieś znika i pojawia się rutyna, a co za tym idzie nuda. Jason Aaron to jednak jeden z najlepszych współczesnych scenarzystów, a kontynuacja Wolverine'a w jego wydaniu tylko to potwierdza.

Razem z najlepszymi rysownikami Aaron przepuszcza Wolverine’a przez prawdziwy magiel: walkę z przedziwną „żyjącą religią” zwaną Allgod, próbę wyrwania się z ośrodka złowieszczego Doktora Rota i odzyskania zdrowia psychicznego, starcie z niepowstrzymanymi, zabójczymi deathlokami z przyszłości… O utracie najlepszego przyjaciela nie wspominając. Poza tym Logan musi zmierzyć się z podwójnym zagrożeniem ze strony Normana Osborna i Mystique! Gościnnie wystąpią: Marvel Boy, Fantomex, Psylocke, Kapitan Ameryka, Avengers i wielu innych!

Podobnie jak to było w pierwszym tomie, także i tutaj zebrano kilka zupełnie odrębnych historii z życia Logana, której uporządkowano chronologicznie, więc relatywnie łatwo się w tym odnaleźć. Dużą zasługę ma tu także Aaron, który pisze w ten sposób, że nie odcina się od tego, co było przedtem, ale każdą jego opowieść można czytać też jak spójną całość, bez znajomości meandrów życia najpopularniejszego członka X-Men. Twórca takich serii, jak Skalp, The Other Side czy Thor Gromowładny, świetnie żongluje także gatunkami, a historia "Kiełbie we łbie" to pokaz jego możliwości w tym aspekcie, ponieważ otrzymujemy tu typowy horror z Loganem umieszczonym w ośrodku dla psychicznie chorych w Dunwich, gdzie rządzi sadystyczny doktor Rottwell. Znajdziemy tu jednak również romans, typową superbohaterską akcję czy opowieść science-fiction w stylu Terminatora. Co jednak najważniejsze, wszystkie historie trzymają bardzo wysoki poziom i czyta się je jednym tchem. Pomimo 320 stron (nieco mniej niż w pierwszym tomie) przeczytałam całość jednego wieczoru. Poza tym, Aaron dobiera sobie także najlepszych rysowników (Ron Garney, Jock, Esad T. Ribic), więc nie mogę przyczepić się na nawet do oprawy graficznej. Zdecydowanie must have.

Ocena 9,5/10

 

Egmont

 

Moon Knight: Z martwych

Moon Knight nie jest wybitnie popularną postacią, nawet wśród fanów superbohaterskich komiksów. Tym większe brawa należą się polskiemu wydawcy za sięgnięcie po tę serię, ponieważ "Księżycowy Rycerz" jest jedną z najbardziej nietuzinkowych i oryginalnych postaci, z jakimi dane było mi się zapoznać. Dzieło autorstwa Warrena Ellis (scenariusz) oraz Declana Shalveya (rysunki) jest niezwykle oryginalne zarówno w treści, jak i formie, i bardzo umiejętnie łączy gatunki i różne style (od noir, przez kino akcji, po grozę).

Poznaj Marca Spectora alias Moon Knight! Marc na co dzień ubiera się w biały garnitur, posiada kilka osobowości, a wsparcia udziela mu sam Khonshu, egipski bóg księżyca. Bohater jest samozwańczym detektywem i strażnikiem nocnych podróży, który czasami boksuje się z duchami. Moon Knight prowadzi śledztwo w sprawie ryzykownych eksperymentów ze snem i odkrywa mroczne tajemnice Nowego Jorku. Wejdź w świat Marca Spectora i sprawdź, jak potoczy się jego pierwsza misja.

Zrobienie z głównego bohatera postaci niezrównoważonej psychicznie, a konkretniej obdarzonego mocami przez egipskie bóstwo psychopatycznego schizofrenika, który posiada kilka osobowości i powrócił zza grobu, wymagało nie lada odwagi, ale w rezultacie otrzymujemy nieprzewidywalnego antybohatera niewątpliwie wyróżniającego się na tle tych wszystkich herosów w trykotach. Marck Spectro posiada genialny umysł, który pomaga mu w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek, ale jednocześnie nie boi się ubrudzić sobie rąk (co wychodzi mu niezwykle efektownie), korzysta z nowoczesnych gadżetów i buja się po mieście białą limuzyną. Opis ten przywoływać może skojarzenia z Batmanem, ale Moon Knight nie jest żadną kopią i ma swój własny styl. Z martwych podzielono na kilka historii (po jednej na zeszyt), ale wszystkie są spójne z bohaterem. Świetnie wypadają zwłaszcza sceny akcji i na szczególną uwagę zasługuje historia zatytułowana Scarlet, gdzie Moon Knight, próbując odbić zakładniczkę, przebija się przez kolejne piętra budynku, w którym ta jest przetrzymywana.

Pochwały należą się także za niezwykłą oprawę graficzną, gdzie bohater i wszystkie jego gadżety (w tym auto) rysowane są w czerni i bieli (Spector nosi biały garnitur, by wrogowie z daleka widzieli, iż się zbliża). Poza tym, Declan Shalvey nie boi się eksperymentować, czego dobrym przykładem jest zeszyt Snajper, gdzie zabójstwa zilustrowane są białymi kadrami, które normalnie uznać można za marnotrawienie miejsca, a tu idealnie wkomponowują się w klimat. Moon Knight: Z martwych to bardzo mocne otwarcie serii, które może okazać się być czarnym koniem w ramach Marvel Now. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 9/10

 

Egmont

 

Superman: Pierwsze próby Superboya, tom 2

Superman to swoisty paradoks, ponieważ z jednej strony mamy do czynienia z najbardziej rozpoznawalną ikoną komiksu superbohaterskiego na świecie, z drugiej zaś chyba żaden heros nie ma tak licznego grona antyfanów. Wynika to faktu, że postać ta przeważnie przedstawiana była w zbyt wyidealizowany sposób, a bohaterowie bez skazy są po prostu nudni. Na szczęście odświeżenie Supermana w ramach Odrodzenia przyniosła nam nieco inny obraz Kal-Ela i nie ukrywam, że od restartu świata DC bardziej czekam na kolejne tomy Supka niż mojego ulubionego Batmana, a Pierwsze próby Superboya tylko podtrzymuje dobrą passę tej serii.

Superman wraz z rodziną na dobre zadomowił się już na nowej Ziemi, a sam odzyskał status najpotężniejszego herosa na planecie. Teraz, wraz z żoną Lois Lane, pomaga synowi Jonathanowi w okiełznaniu jego objawiających się niezwykłych zdolności. Dla tej niesamowitej rodziny nie ma czegoś takiego jak nuda. I tak nie jest najgorzej, zważywszy na towarzystwo, w jakim się obracają. Weźmy na przykład niespodziewaną podróż na Wyspę Dinozaurów lub przypadkowe spotkanie z Frankensteinem i jego nikczemną narzeczoną. Dla Człowieka ze Stali i jego syna to zwykła codzienność. Dużo większym wyzwaniem jest zainteresowanie ze strony Mrocznego Rycerza dziwnymi przybyszami z innego świata oraz wybuchowa rywalizacja Superboya z Robinem, synem Batmana.

W drugim tomie serii Superman otrzymujemy 4 osobne historie, z czego największą stanowi właśnie ta koncentrująca się na szkoleniu Superboya. To odbywa się w dość nietypowych warunkach, ponieważ Superman wraz z Batmanem doszli do wniosku, że ich synowie muszą nauczyć się współpracować ze sobą, co chłopcom nie przychodzi łatwo. To właśnie budowanie relacji przez Superboya i Robina napędza tę opowieść i jest to dość luźno, humorystycznie podana historią, którą czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Podobnie jak otwierającą opowieść, przedstawiającą typowy dzień z życia rodziny Clarka Kenta. Znajdziemy tu także swoisty hołd dla legendarnego już Darwyna Cooke'a. Możecie kojarzyć go z wydanych w naszym kraju komiksów Nowa Granica i Na tropie Catwoman, a Wyspa dinozaurów bezpośrednio nawiązuje do tego pierwszego tytułu. Całość wieńczy udana historia zatytułowana Super-Potwór, gdzie pojawia się Frankenstein i jego narzeczona. Kapitalnie wypadają zeszyty ilustrowane przez Douga Mahnke (ma niesamowitą rękę do wszelkiej maści potworów i monstrów), ale Patrick Gleason też trzyma przyzwoity poziom i ciężko czepiać się jego prac. Superman: Pierwsze próby Superboya to kolejny już udany tom o Supermanie, po który zdecydowanie powinni sięgnąć nie tylko fani tego herosa.

Ocena: 8/10

 

Egmont

 

Batman: Jestem samobójcą, tom 2

O ile w New 52 komiksowy Batman radził sobie generalnie bardzo dobrze, natomiast Superman wypadał mocno poniżej oczekiwań, tak wraz z nadejściem odrodzenia role te się odwróciły. Wciąż jednak liczę na poprawę formy Mrocznego Rycerza i choć Jestem samobójcą wciąż nie zapewnia oczekiwanego poziomu, to jednak stanowi krok w dobrym kierunku i daje nadzieję na zmiany na lepsze.

Drugi tom nowej serii o Mrocznym Rycerzu w kolekcji DC Odrodzenie. Album składa się z dwóch opowieści. W pierwszej historii Batman musi opuścić swoje miasto i wyruszyć w misję samobójczą na wyspę Santa Prisca, do siedziby złoczyńcy Bane’a. Nietoperz zbiera ekipę złożoną z pensjonariuszy Azylu Arkham, gdyż tylko dzięki ich pomocy zdoła dotrzeć na straszliwą wyspę, a potem ujść z niej cało. Czy obrońca Gotham będzie mógł liczyć na lojalność szaleńców z zakładu dla obłąkanych? W drugiej opowieści dowiemy się więcej o skomplikowanej więzi uczuciowej, która od wielu lat łączy Batmana z piękną, ale niebezpieczną Catwoman. Czy miłość do Kotki ma szansę zatriumfować nad głęboko wpojonym Nietoperzowi poczuciem poszanowania dla prawa?

Tom ten podzielono na dwie historie, które mocno ze sobą się łączą, więc dobrze, że zebrano je razem. To co cieszy, to zdecydowanie mroczniejszy klimat, który generalnie służy Batmanowi. Bohater postanowił w końcu pomóc Gotham Girl, która po wydarzeniach z Jestem Gotham popada w szaleństwo. W tym celu jednak musi udać się na wyspę Santa Prisca, gdzie Bane'a przetrzymuje Psychopirata. Gacek postawia więc zebrać dość nietypową ekipę indywiduów z Azylu Arkham, którzy mają pomóc mu z tym zadaniu. W skład jego grupy wchodzą Bronze Tiger, Scarface, Jewelee, Punch oraz Catwoman - musicie przyznać, że to dość wybuchowa mieszanka. Mocną stroną historii Toma Kinga są nieoczekiwane zwroty akcji i wspomniany już klimat, ale nie wszystko zagrało tu jak należy. Nie brakuje tu infantylnych absurdów, jak Batman walczący z całą armią i ciągle rzucający tekst o tym, że złamie kręgosłup Bane'owi (fanom nie trzeba tłumaczyć tego nawiązania). Poza tym, nie podoba mi się przemiana, jaką przeszedł Bane - nie dosyć, że przez cały komiks rzuca tylko jakieś pseudofilozoficzne wywody, to jeszcze lata w stroju Adama, nie stosuje Venomu i nie nosi charakterystycznej maski - generalnie mogłaby być to zupełnie inną postać i niewiele by zmieniło to w historii.

Druga opowieść przedstawia obecne relacje Batmana z Seliną i tłumaczy jak trafiła ona do Azylu. Ot, taki typowy wypełniacz, który przedstawiono dość zgrabnie. Pomimo dość oczywistych wad uznaję jednak, że Jestem samobójcą to najlepszy Batman wydany w ramach Odrodzenia, wciąż licząc na coś więcej.

Ocena: 7/10

 

Egmont


 
 
Autor: Karolina Majchrzak

Podobne artykuły:

Komiksowe Love 2/2018 ( 2018-03-18 )
archiwum artykułów

2018-02-28

Podobał ci się ten tekst?

Średnia: 1

Komentarze:

Brak komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz.

Zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta.