WYPOWIEDZENIE UMOWYCyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000010078, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, o kapitale zakładowym 25 581 840,64 zł w całości wpłaconym, NIP 7961810732, działając w oparciu o Regulamin świadczenia nieodpłatnych usług internetowych przez Cyfrowy Polsat oraz w oparciu o art. 3651 Kodeksu cywilnego, niniejszym wypowiada umowę zawartą w oparciu o wyżej wymieniony Regulamin. Przyczyną wypowiedzenia jest kończenie działalności przez Cyfrowy Polsat S.A. w zakresie objętym Regulaminem (prowadzenie Serwisu pod adresem www.poszkole.pl). Rozwiązanie umowy nastąpi w dniu 31 marca 2018 roku, to jest z upływem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia usługi objęte Regulaminem, świadczone będą na zasadach wskazanych w Regulaminie. Zachęcamy aby w okresie wypowiedzenia pobrać z Serwisu potrzebne Użytkownikom materiały, gdyż po dniu 31 marca 2018 roku żadne materiały nie będą dostępne w Serwisie www.poszkole.pl.

Popularne mity na temat ludzkiego ciała

pixabay.com

Kiedy ktoś od małego powtarza nam pewne rzeczy, to w końcu zaczynamy w nie wierzyć, nawet jeśli nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Tak właśnie jest w przypadku naszego ciała i wielu mitów, jakie narosły wokół niego przez lata - nieświadomie dalej powielamy te bzdury i nieścisłości, dlatego najwyższa pora coś zmienić.

Przed Wami jedne z najpopularniejszych przykładów, jakie udało się nam znaleźć, więc zapraszamy do lektury:

Szczupli uważają, że mają szybszy metabolizm

Naturalnym założeniem jest, że jeśli dana osoba jest szczupła, to zawdzięcza to m.in. lepszemu metabolizmowi. Nie jest to jednak prawda. „Szczuplaki” przeważnie mają bowiem spowolniony metabolizm, ponieważ ich organizm nie musi tyle spalać w czasie spoczynku. Większą rolę ogrywają tu natomiast mięśnie. Jeśli więc porównanie dwie osoby o tej samej wadzie, to ta o większej masie mięśniowej przeważnie będzie mogła poszczycić się szybszym metabolizmem.

Nasze linie papilarne są niezwykle unikalne

Wydawać by się mogło, że linie papilarne naszych palców są całkowicie unikalne, dlatego też stosuje się je m.in. w kryminalistyce. Okazuje się, że nie są tak wyjątkowe jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka. Ze względu na element ludzkiego błędu, niedokładny, częściowy odczyt oraz przypadku pozytywnej identyfikacji na podstawie fałszywego odcisku, identyfikacja za pomocą tego elementu nie jak tak niezawodna jak może się wydawać. Poza tym uzyskanie dwóch zupełnie identycznych odcisków z tego samego palca (nawet kiedy czynność wykonywana jest jedną po drugiej), jest praktycznie niemożliwa.

Korzystamy tylko 10% naszego umysłu

To kolejny mocno rozpowszechniony mit, który wydawać może się być naukowo udowodniony. Uznany neurolog, Barry Gordon stwierdził jednak, że to nie tylko nieprawda, ale mit ten należy obśmiać. Co prawda są takie chwile, kiedy rzeczywiście korzystamy jedynie z 10% wydajności naszego umysłu (np. kiedy leżymy i rozmyślamy), ale przeważnie wykorzystuje każdą część naszego mózgu. Poza tym, pomimo iż mózg stanowi jedynie 3% wagi naszego ciała, to wykorzystuje aż 20% generowanej przez nie energii.

pixabay.com

 

Mężczyźni myślą “o tym” praktycznie co kilka sekund

To prawda, że mężczyźni i kobiety wyraźnie się od siebie różnią, ale nie na tyle by uważać, że ci wywodzą się z Marsa, a te z Wenus. Zapewne słyszeliście twierdzenie, jakoby faceci myśleli o seksie co kilka sekund, ale statystyka ta jest mocno przesadzona. Wynikało by z tego, że panowie myślą o tym 8 tysięcy razem w czasie doby nie wliczając snu), co wydaje się być absurdalne. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Kinsey wynika zaś, że 54% mężczyzn myśli o seksie kilka-kilkanaście razy na dzień, a 43% kilka/kilkanaście na tydzień. To zdecydowanie więcej niż kobiety, ale też dużo mniej niż sugeruje ten miejski mit.

Wasze paznokcie i włosy będą rosnąć po śmierci

Wiele osób uważa, że po śmierci nieboszczykom wciąż rosną włosy i paznokcie. Jak udowodniła jednak Klinika Dermatologiczna w UAMS, nic takiego nie ma miejsca. Można jednak odnieść takie złudne wrażenie, ponieważ skóra zmarłej osoby traci dużo wilgoci po śmierci, ze względu na następujące odwodnienie i wokół miękkich tkanek następuje jej kurczenie, co może tworzyć optyczną iluzję dłuższych włosów i paznokci.

Możliwość zwijania języka w rulon jest kwestią genetyczną

Zapewne zauważyliście, że cześć osób potrafi zwinąć język w rulon, inne zaś nie. Wiele osób uważa, że jest to kwestia genetyczna, która dziedziczymy po rodzicach, a jest to tak powszechny mit, że często nawet rozpowszechniają go nauczyciele biologii. W rzeczywistości jednak kilka badań udowodniło, że nie ma to żadnych genetycznych korelacji. Generalnie ok. 65-81% populacji posiada tę zdolność, a dzieci, które jej nie mają w młodym wieku potrafią nauczyć się jej w nieco później. Co więcej odnotowano, że u bliźniaków jedno z rodzeństwa posiadało tę zdolność kiedy drugie jej nie miało.

pixabay.com

 

Na języku znajdują się “strefy” smakowe

Możecie pamiętać z lekcji biologii swoistą mapę języka, pokazującą różne segmenty tego organu, które podzielone były w taki sposób by pokazać odmienne obszary dla receptorów smakowych. Zdjęcie ukazywało słodki smak na froncie, słony i kwaśny na bokach i gorzki z tyłu. Szkoda tylko, że diagram ten jest błędny, ponieważ został obalony przez naukowców dawno temu. Słynna „mapa” bazuje na publikacji z 1901 roku, której autorem był niemiecki uczony David P. Hänig. Co prawda miał on rację, że czubek języka i jego boki są bardziej wrażliwe na smaki ze względu na kubki smakowe i różne sektory tego organu w odmienny sposób reagują na smaki, ale różnice te są bardzo małe i cała powierzchnia języka jest wyczulona na wszystkie rodzaje smaków.

Stosunek przed aktywnością sportową pogorszy nasz rezultat

Niektórzy uważają, że seks przed startem sportowym zabierze ich energię potrzebną w czasie aktywności atletycznej. Muhammad Ali np. stronił od intymnych kontaktów z kobietami na 6 tygodni przed walką. Naukowcy potwierdzili jednak, że ten popularny wśród sportowców mit jest nieprawdziwy. Niektórzy sugerują nawet, że seks przed startem, podnosi poziom testosteronu poprawiając nasze wyniki. Niewiele jednak wiadomo na temat psychologicznych skutków takich dodatkowych „aktywności”.

Ludzie mają 5 zmysłów

Według powszechnie nauczanej wiedzy ludzie posiadają 5 zmysłów, a mianowicie wzrok, smak, dotyk, słuch i zapach. W rzeczywistości jesteśmy jednak zdecydowanie bardziej skomplikowanymi organizmami i możemy pochwalić się większą ilością zmysłów - wymienić trzeba tu np. zmysł temperatury, czyli odczuwanie ciepła (lub jego braku) przez skórę, zmysł równowagi, propriocepcję, czyli świadomość ciała, a niektórzy naukowcy zaliczają do zmysłów także uczucie głodu, pragnienia czy głębokości - część z nich wymienia nawet 21 zmysłów!

pixabay.com

 

Większość ciepła naszego ciała ucieka przez głowę

Jeśli następnym razem wychodząc zimą na zewnątrz w pierwszej kolejności pomyślicie o założeniu czapki, mniej uwagi przykładając do rąk, torsu, nóg czy szyi, to lepiej to przemyślcie. Wedle powszechnej opinii to właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła (nawet podręcznik armii USA zawiera informacje, że 40-45% naszego ciepła ucieka przez głowę), ale nie jest to prawda. Najnowsze badania z 2008 roku wykazały bowiem, że ludzie tracą 7-10% ciepła przez popularny „czerep”, czyli proporcjonalnie do powierzchni odsłoniętego ciała.

Nie powinno budzić się lunatyków

Według miejskich legend, nigdy nie powinno budzić się lunatyków, ponieważ może to prowadzić do ataku serca lub szoku u takiej osoby, co jest oczywistą nieprawdą. Nigdy nie udało się powiązać budzenia z lunatykowania z jakimkolwiek zagrożeniem, ponieważ stan ten odbywa się w fazie głębokiego snu REM. Co prawda nagle wybudzona osoba może czuć się zmieszana czy zdenerwowana i dlatego zagrożenie może okazać się nawet większe dla osoby budzącej J.

Zdrowe zęby są białe

Producenci past do zębów starają się nas przekonać, że zdrowe zęby to śnieżnobiałe zęby. W rzeczywistości białe zęby może i są bardziej atrakcyjne, ale nie koniecznie zdrowe. Najzdrowsze to takie w naturalnym kolorze, czyli nawet lekko żółtawe ze szkliwem w niebieskawym kolorze. Oczywiście mocno ciemne zęby także nie świadczą o niczym dobrym i w najlepszym przypadku oznaczają, że ktoś zbyt dużo pali.

Golone włosy odrastają grubsze i ciemniejsze

Kiedy ktoś próbuje ogolić się po raz pierwszy (nieważne czy chodzi o twarz czy np. nogi), często słyszy by się z tym wstrzymał lub zdecydował się na wosk, ponieważ te odrosną grubsze i ciemniejsze. Co prawda golenie sprawia, że włos może zdawać się wyglądać nieco inaczej, ale tak naprawdę nic się nie zmienia. W rzeczywistości ogolone włosy i zarost odrastają z płaskim „szczecinowatym” zakończeniem, który tylko sprawia wrażenie grubszego i ciemniejszego do momentu kiedy jego końcówka się nie wytrze.

pixabay.com

 

 

Autor: Karolina Majchrzak

archiwum artykułów

2017-05-31

Podobał ci się ten tekst?

Średnia: 1

Komentarze:

Brak komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz.

Zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta.