Gracze mają lepiej pracujące ... mózgi?

pixabay.com

Choć udało się już nieco uspokoić histerię związaną z grami i ich negatywnym wpływem na dzieci, to wciąż nie zdajemy sobie sprawy z pozytywnych skutków grania.

A te - jak donoszą neurolodzy z Ruhr-Universität Bochum - są wcale niemałe.

Podczas swoich badań niemieccy naukowcy badali grupę 17 graczy - aby trafić do niej trzeba grać tygodniowo co najmniej 15 godzin na konsoli lub na komputerze - jako grupa kontrolna posłużyło tyle samo osób, które nie grają regularnie w gry.

Obu grupom postawiono zadanie polegające na "przewidywaniu pogody" - wskazywaniu, czy będzie świeciło słońce, czy padał deszcz, na podstawie odkrytej przed nimi kombinacji kart.

Każda kombinacja skrywa w sobie wzór faktycznie zwiększający prawdopodobieństwo deszczu lub słońca w różnym stopniu, a gracze nie tylko byli w stanie dużo trafniej je odgadnąć, a ich wynik był tym lepszy, im dana kombinacja była trudniejsza (na przykład dająca 60% szansy na deszcz i 40% na słoneczną pogodę).

Okazuje się zatem, że mózg graczy dużo szybciej jest w stanie przeanalizować sytuację i wyciągnąć z niej wnioski, jednak nie powinno to dziwić - gracze bowiem w tym właśnie się ćwiczą ślęcząc przed monitorami czy telewizorami. Być może zatem powinniśmy pomyśleć jak wykorzystać te umiejętności dla dobra społeczeństwa?

sxc.hu

archiwum newsów

2017-10-11

Podobał ci się ten tekst?

Średnia: 0

Komentarze:

Brak komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz.

Zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta.