Poznaliśmy wydajność Xboxa One X?

Microsoft

Redakcja Digital Foundry, czyli technicznego działu Eurogamera, postanowiła zweryfikować obietnice Microsoftu co do wydajności konsoli Xbox One X.

A w związku z tym, że gigant z Redmond nie był skory do dzielenia się konkretnymi liczbami, udała się bezpośrednio do deweloperów, by sprawdzić jak sprzęt radzi sobie w grach.

Co prawda wyniki benchmarków nie zostały dokładnie przypisane do konkretnych gier, ale na podstawie silnika, gatunku czy rozdzielczości udało im się wywnioskować o jakie produkcje może chodzić.

Warto jednak zaznaczyć, że testowane gry to wczesne porty, które nie zostały jeszcze zoptymalizowane pod kątem Scorpio, więc spodziewać można się, że ostatecznie wydajność może jeszcze ulec poprawie.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że najlepiej z wykorzystaniem mocy Xbox One X radzą sobie tytuły wewnętrznych studiów Microsoftu. I tak, dla przykładu Forza Motorsport 7 osiąga rozdzielczość 4K i 91 kl./s przy 65,9% wykorzystaniu mocy GPU, natomiast na standardowej wersji konsoli otrzymujemy wynik 1080p przy 77 kl./s (77,8% mocy GPU). Warto pamiętać, że w obu przypadkach pojawi się blokada na 60 kl./s, więc nadwyżkę mocy można będzie spożytkować na dodatkowe efekty graficzne.

W przypadku Gears of War 4 standardowy Xbox One w rozdzielczości 1080p przy 30 kl./s wykorzystuje 84,1% mocy konsoli, natomiast na Xboksie One X gra działa w 4K przy 30 kl./s i wykorzystanie GPU wynosi już tylko 78,1%. Warto dodać, że spodziewać można się już sporej poprawy jakości graficznej, ponieważ twórcy zapowiedzieli przygotowanie aktualizacji z teksturami o wyższej rozdzielczości, poprawionym cieniowaniem czy też dalszym zasięgiem widzenia.

Wyraźnie gorzej ma się obecnie sytuacja z grami od zewnętrznych deweloperów. Dla przykładu Star Wars Battlefront, który na konsoli Microsoft działa w rozdzielczości zaledwie 720p, przy przesiadce na 4K nie wyciąga już 60 kl./s, a jedyne 37 fpsów. Twórcy w takich wypadkach zapewne ratować będą się różnymi sztuczkami, jak dynamiczne skalowanie rozdzielczości, ale kiedy twórcy lepiej poznają sprzęt można spodziewać się lepszych wyników.

Przypominamy, że Xbox One X trafi do sprzedaży 7 listopada, a jego cena to 499 USD.

archiwum newsów

2017-07-06

Podobał ci się ten tekst?

Średnia: 0

Komentarze:

Brak komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz.

Zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta.