Kultowi bohaterowie Kajko i Kokosz powracają

Egmont

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę przygody dwóch słowiańskich wojów od dziesięcioleci są jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych.

Dziś wydawnictwo Egmont kontynuuje wydawanie legendarnego cyklu, a drugi tom serii „Kajko i Kokosz - Nowe przygody” zatytułowany „Łamignat Straszliwy” ukaże się już 17 sierpnia.

Komiks stworzyli znani polscy scenarzyści i rysownicy, którzy zaproponowali opowieści w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału, więc fani Kajka i Kokosza nie mogą tego przegapić.

Przypominamy też, że w tym roku przypada 45. rocznica publikacji pierwszego paska z przygodami dwóch dzielnych słowiańskich wojów, która odbyła się w sierpniu 1972 roku na łamach „Wieczoru Wybrzeża”.

Seria przenosiła nas w umowne wczesne słowiańskie średniowiecze, do grodu Mirmiłowo, rządzonego przez marudnego Mirmiła. To Nibylandia, ale Christa podrzuca w tekście wiele wskazówek sytuujących ją na terenach polskich, w okresie jeszcze przedchrześcijańskim. Na przykład do stolicy na turniej baranów przybywają turyści wzorowani na góralach, Kaszubach i Ślązakach, a w słynnej podróży na wczasy trafiają do Jomsborga, czyli pod dzisiejszy Szczecin.

Christa perfekcyjnie wykorzystywał formułę komiksu baśniowego, tworząc dynamiczne fabuły, jednocześnie igrał z tą konwencją, autoparodiował ją, mrugając okiem do odbiorcy. Stworzył opowieść wielopoziomową, atrakcyjną dla dziecka, ale i dojrzalszemu czytelnikowi serwującą językowe i fabularne anegdoty. Dziś to standard, choćby w kinowych produkcjach dla dzieci, zapoczątkowany filmem „Shrek”, ale wtedy było to duże odkrycie i czynnik decydujący o popularności autora.

Egmont

archiwum newsów

2017-08-12

Podobał ci się ten tekst?

Średnia: 0

Komentarze:

Brak komentarzy

Zaloguj się aby dodać komentarz.

Zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta.