Info o mnie

avatar

OLa Jóźwik

wiek:
18 lat (1999-08-23)
ostatnio online:
08-03-2008 11:14
miejscowość:
Chełm

Szukaj z google

Google

Horoskop

Użytkownik ma aktywowany komponent, ale nie podał swojego znaku zodiaku

Znaczenie mojego imienia

Użytkownik ma aktywowany komponent, ale nie podał swojego imienia

Zgodność imion

 +   = 

Opis główny
 

type=text/javascript> var gemius_identifier = new String('0rrrQGMkCAe4BcU0yuRSBKdCnKQg0WRw7llFsHuYdLL.P7'); src="http://arbo.hit.gemius.pl/pp_gemius.js" type=text/javascript> type=text/javascript> src="http://s4.hit.stat.pl/_1201455963015/script.js?id=bDg65lRhE5KNvP5fp58zKMV47zEZ4mcf.wkYnb1s1Nv..7/l=11" type=text/javascript> src="http://s4.hit.stat.pl/cachedscript.js" type=text/javascript>

                 SYRENY

Rikki Chadwick – najbardziej zabawna i wyluzowana z syrenek. Najszybciej przyzwyczaiła się do swoich mocy. Ma moc podgrzewania wody. Zane jest jej chłopakiem. O rodzinie i mieszkaniu Rikki dowiadujemy się najmniej – właściwie nie wiemy nic. Lecz w drugiej serii będzie o tym więcej. Rikki jest ruchliwa i bardzo szczera. Chociaż czasem nie wie co mówi i potem tego żałuje.

Emma Gilbert – najrozsądniejsza z syren. Należała do drużyny pływackiej, ale zrezygnowała z powodu swojego ogona. Kocha się w Byronie. Lecz z czasem nadejdzie ją inna miłość. Ma moc zamrażania wody. Jej rodzina jest bardzo miła: Panuje tam jedna zasada. Żadnych kłamstw. Niestety, dla syrenki ta zasada jest raczej elastyczna. Ona nie czuje się z tym dobrze. Brat Emmy, Elliot, przyjaźni się z Kim. Kiedyś chciał zdemaskować syrenki.

Cleo Sertori – na początku nie umiała pływać, najchętniej powiedziałaby o swoim ogonie całemu światu. Jej chłopakiem jest Lewis. Ma moc poruszania wody. O rodzinie Cleo wiemy bardzo dużo. Ma wredną siostrę Kim. Ojciec Cleo wciąż uważa córkę za dziewczynkę i robi okropne przyjęcia urodzinowe – dlatego Cleo z nich ucieka.Cleo lubi zmieniać fryzurę.


 
               POZOSTALI

Lewis McCartney – chłopak Cleo. Jako pierwszy dowiedział się o mocach przyjaciółek i ich ogonach. Wiele razy im pomógł.

Zane Bennett – szkolny przystojniak. Chłopak Rikki. W ostatnim odcinku pierwszej serii dowiaduje się prawdy o syrenach. Pomógł im wydostać się z pułapki dr Denman.

Pani Louise Chatham – Staruszka, kiedyś ona i jej przyjaciółki – Julia i Grace – były syrenkami. Pani Chatman wiele razy pomagała Cleo, Emmie i Rikki. Ostrzegała je przed pełnią księżyca. Pojawiła się w odcinku „Konkurs”. W odcinku „Wrak” wyjeżdża, wraca pod koniec 1 sezonu.

Miriam – wredna uczennica, kiedyś zrobiła imprezę dla Byrona chociaż on na nią nie przyszedł. Jest zazdrosna o Zane'a, ma chytre plany wobec niego.

Byron – surfer, wygrał zawody. Podkochuje się w nim Emma, a on w niej.

Kim – młodsza siostra Cleo. Wraz z Elliotem chcieli zdemaskować syreny. Jest wredna i szpieguje Cleo.

Elliott – młodszy brat Emmy. Wraz z Kim chciał zdemaskować syreny (na życzenie Kim). Trochę strachliwy i posłuszny. Podkochuje się w Rikki.

Dr Denman – Odkryła tajemnicę syren, pojawia się w odcinku „Sprawa Denman”, wraca w odcinkach 25 i 26.

Willfred – Właściciel Juice Bar, ulubionej kafejki dziewczyn, zatrudnił Emmę.

Angela – Kuzynka Cleo, pojawia się w odcinku „Huragan Angela”. Pokłóciła Cleo z Kim.

Lisa Gilbert – mama Emmy. Była ratowniczką. Gdy miała 12 lat uratowała tatę Zane’a przed utonięciem. Jest miła i troskliwa. Coraz bardziej martwi się o swoją córką, zwłaszcza po tym jak Emma odeszła z drużyny pływackiej.

Harrison Bennett – ojciec Zane’a. Pobił rekord w surfowaniu.

Don Sertori – jego córkami są Cleo i Kim. Jest rybakiem. Bardzo surowo traktuje chłopców chociaż polubił Lewisa.

Bev Sertori – mama Cleo. Pracuje w szkole i uczy Kim. Rozwiedzie się z ojcem Cleo na początku trzeciej serii.

Nate – urwis, podkochuje się w Cleo i to widać. Chciał ją pocałować w drugiej serii pod tytułem „Buntownicza Emma”, ale mu się nie udało, ponieważ Lewis zaczął się z nim bić.

Morski Potwór

Gdy Zane wszedł na łódź pani Chatman, ona straciła przytomność. Emma uratowała ją. Zane został na wraku aby poszukać skarbu. Okazało się, że jest nim zwykły wisiorek. Drzwi łodzi zatrzasnęły się, a wrak zaczął tonąć. Zane topił się. Stracił już nadzieję, że przeżyje. Wtedy Emma wskoczyła do wody i go uratowała. Zane zobaczył jej ogon. Od tamtej pory szukał w wodach „morskiego potwora”. Najpierw poprosił o pomoc Lewisa. Prawie odkrył Cleo, ale dziewczyna w porę uciekła. Później Cleo udostępniła mu bibliotekę z książkami o morskich stworzeniach. Zane miał nadzieję znaleźć potwora. Dziewczęta nie były bezpieczne, ponieważ Zane ciągle przebywał w pobliżu Maco.

KOMPLIKACJE

Choć dziewczęta starają się utrzymać swoje ogony w tajemnicy, często powstają komplikacje, przez które tajemnica syrenek może zostać odkryta.

PAMIĘTNIK Cleo

Cleo pisała zaszyfrowany pamiętnik o syrenkach. Pamiętnik odkryła Kim, kiedy przeszukiwała szufladę Cleo, aby znaleźć pasek. Kim zaczęła podejrzewać, że Cleo, Emma i Rikki to syrenki i nie tylko je. Ona i Elliot zaczęli śledzić dziewczyny. Elliot chciał wylać wodę na Emmę, ale mu się nie udało. Kim zobaczyła kawałek ogona w łazience. Cleo, Emma i Rikki próbowały zmylić Kim i nawet im się udało. W ten sposób Kim myślała, że syrenami są: Emma, Rikki, Cleo, Lewis, Miriam i jej koleżanka. Podczas konkursu na Miss Oceanu, w którym brała udział Cleo, Kim oblała wodą całą scenę. Zobaczyła, że Cleo się nie przemienia (Cleo użyła mocy aby woda ją ominęła). Jej podejrzenia zniknęły, a Cleo powiedziała jej, że ogon w łazience to była część stroju, a pamiętnik zadaniem domowym na temat bajki „Mała Syrenka”.

 SPRAWA PRUBKI

Gdy w mieście pojawiła się doktor Denman, Lewis próbował skorzystać z jej maszyn do analizy próbki pobranej od Cleo. Cleo obcięła sobie paznokieć i mu go dała. Lewis pomyślał, że może w ten sposób dowie się co wywołało u syrenek tą metamorfozę. Po badaniach Lewis zapomniał wziąć próbki – znalazła ją doktor Denman. Zaciekawiło ją zmieniające się DNA. Zaczęła badać sprawę syren. Miała nadzieję, że Lewis jej w tym pomoże. On jednak zrezygnował z tego pomysłu. Denman odjechała, a syrenki były bezpieczne. Ale nie na długo (Denman wróci)…

SYRENYZDEMASKOWANE

 Gdy groźna Denman wróciła zainstalowała pod wodą kamery niedaleko wyspy Maco, gdy syreny przepływały niedaleko Maco kamery je zarejestrowały i Denman miała niezbity dowód na to, że dziewczyny są syrenami. Następnie wykorzystując telefon Lewisa sprowadziła dziewczyny na wyspę Maco i zdemaskowała je razem z ojcem Zane’a i Zane'm. Zane zauważając Rikki jako syrenkę wymyślił plan z Lewis'em i pomogli wydostać się dziewczyną z pułapki. Dziewczyny wysłuchując Pani Chatman i myśląc że po wejściu o pełni księżyca do księżycowego jeziorka na Maco stracą całą swą moc, zrobiły to jednak straciły swą moc tylko na 12 godzin. Denman wyjechała myśląc że nie będzie miała już pożytku z syren, a dziewczyny były choć zdemaskowane to bezpieczne.

Szczerość

 

Emmy

Pierwsza została zaczarowana Emma. Dziewczyna była nieznośna i szczera: Mówiła brzydkie rzeczy, obrażała ludzi i… jadła sardynki. W dodatku jej ogon nie chciał zniknąć! Cleo i Rikki musiały ją kryć w barze. Co więcej pod wpływem zaklęcia Emma pocałowała dwa razy Byrona.

Ładny Głos Cleo            Syreni śpiew

Cleo została zaczarowana jako druga: Zaczęła ładnie śpiewać. Lewis odkrył, że stała się syreną z mitologii – jej śpiew zaczarował mężczyzn. Chłopcy z całego miasta przyszli do jej domu. Gdy Cleo miała mokre ręce, jej ogon się nie pojawił! Miał się odbyć koncert Cleo. Niestety, podczas niego stary głos Cleo wrócił.

Wielka Moc Rikki

Podczas pełni Rikki nie kontroluje swoich mocy. Nagrzewa wszystko wokół, włącznie z sobą. Gdy Rikki popłynęła na Maco spowodowała pożar. Kiedy spotkała się tam z Zane'm, który polował na swojego "potwora", pocałowała go. Oparzyła go tak mocno, że stracił przytomność.

Obsada

 

Claire Holt – Emma Gilbert

Phoebe Tonkin – Cleo Sertori

Cariba Heine – Rikki Chadwick

Burgess Abernethy – Zane Bennett

Angus McLaren – Lewis McCartney

Christopher Poree – Byron

Annabelle Stephenson – Miriam

Cleo Massey – Kim Sertori

Christine Amor – Pani Chatham

Trent Sullivan – Elliot Gilbert

Ariu Lang Sio – Wilfred

Paul Bishop – Mitch

Jade Paskins – Angela

       Delfiny

Delfin - ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, podrzędu zębowców. Obejmuje średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu.

Wyróżnia się delfiny oceaniczne i delfiny słodkowodne.

Zamieszkują morza obu półkul. Często przebywają w gromadach od kilku do nawet kilkuset o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Posiadają zdolność do echolokacji.

Animacja echolokacji delfina
Animacja echolokacji delfina

Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię nie budząc się. Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami. Żywią się rybami, kalmarami i skorupiakami. Ich głównym naturalnym wrogiem jest orka.

Są dużymi, towarzyskimi ssakami. Posiadają inteligencję dorównującą szympansom. Tresuje się je do sztuczek w delfinariach. Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi.

Żyją od 7 do 21 lat.

Zobacz też

O wykorzystywaniu umiejętności delfinów przez człowieka w artykule zwierzęta użytkowe.

Delfiny oceaniczne

Skocz do: nawigacji, szukaj
Delfinowate

Delfiny pacyficzne
Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Szczep łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd zębowce
Rodzina delfinowate
Nazwa systematyczna
Delphinidae
Gray, 1821
Systematyka Wikispecies
Ilustracje w Wikimedia Commons

Delfiny oceaniczne, delfinowate (Delphinidae) - rodzina ssaków wodnych z rzędu waleni i podrzędu zębowców. Należą do niej delfiny oceaniczne i przybrzeżne, których naturalnym środowiskiem życia jest woda słona.

Spis treści

 • 1 Budowa
 • 2 Odżywianie
 • 3 Pływanie
 • 4 Życie stadne
 • 5 Zmysły
 • 6 Środowisko
 • 7 Ewolucja delfinowatych
 • 8 Systematyka
 • Delfiny a człowiek
 • 10 Bibliografia
 • 11 Linki zewnętrzne
type=text/javascript> //

Budowa

Zwierzęta te mają wrzecionowate ciało, o długości od 1 do 5 m (największe do 8 m), wydłużone szczęki uzbrojone w liczne stożkowe zęby. Skóra delfinów jest gładka, z rzadka może mieć szczątkowe owłosienie. Gruczoły skórne delfina wydzielają śluz zmniejszający opór środowiska i umożliwiający im osiągać zadziwiające prędkości. Na końcu ogona znajduje się fałd skórny, pełniący funkcję poziomej płetw ogonowej; jest to główny narząd ruchu delfina. Twarz delfinów zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd czołu zawierającemu melon, czyli okrągły narząd odgrywający rolę w echolokacji (zob. zmysły), oraz szczękom wydłużonym na kształt dzioba. Uzębienie u niektórych gatunków może być bardzo liczne.
Szkielet dostosowany jest do środowiska życia zwierzęcia. Kości czaszki zachodzą na siebie ściśle, kręgi szyjne uległy połączeniu i unieruchomieniu. Szkielet pokryty jest grubą warstwą mięśni i tkanki tłuszczowej zapewniającej utrzymanie ciepła. Delfiny mają duży mózg o silnie pofałdowanej korze mózgowej, będący powodem wysokiej inteligencji i rozwoju psychicznego, porównywalnego z rozwojem szympansów. Często wypływają na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Służą do tego nozdrza z jednym otworem, usytuowane na czubku głowy, za oczami. Płuca delfina są proporcjonalnie niewiele większe od ludzkich (około 1,5 raza), jednak delfiny wykorzystują tlen efektywniej i magazynują go w mięśniach, dzięki czemu mogą długo przebywać pod wodą.
Kolor ciała delfinów typowo składa się z różnych odcieni szarości. Grzbiet jest wyraźnie oddzielony od reszty ciała ciemniejszym ubarwieniem, brzuch jest jaśniejszy. To podstawowe tło często jest uzupełnione różnymi liniami i polami o rozmaitych odcieniach i kontrastach.

Odżywianie

Delfiny są drapieżnikami, ich pożywienie stanowią ryby(najczęściej sardyny, makrele, śledzie, dorsze), głowonogi (ośmiornice, mątwy, kałamarnice) a także skorupiaki i robaki. Chwytają ofiarę przy pomocy stożkowatych zębów, a następnie połykają w całości. Gatunki o wydłużonym pysku z wieloma małymi zębami polują przede wszystkim na ryby, a delfiny o krótkich pyskach z mniejszą liczbą zębów chwytają zazwyczaj głowonogi. Wyjątkiem jest orka, największy przedstawiciel rodziny delfinowatych, która poluje głównie na zwierzęta stałocieplne: foki, pingwiny i inne walenie. Duże skupiska delfinów występują w pobliżu prądów wznoszących, gdyż wypływająca na powierzchnię woda z dna jest bogata w substancje odżywcze i stanowi pożywkę dla planktonu, który przyciąga ławice ryb.

Pływanie

Delfiny są znakomitymi pływakami, poruszają się dzięki ruchom całego ciała w dół i w górę, a pomagają im w tym silne płetwy ogonowe. Płetwy brzuszne służą do sterowania i pomagają w utrzymaniu równowagi. Delfiny potrafią osiągać prędkości zbliżone do 50 km/h. Często wyskakują ponad powierzchnię wody. Czasem wykonują przy tym akrobatyczne figury; przypisuje się im z tego powodu skłonność do zabawy. Obdarzone są dużą ciekawością, zbliżają się do statków, aby dać się nosić ich falom.
Nurkują do głębokości 260 metrów, ale tylko w poszukiwaniu pożywienia. Częstotliwość oddechów delfina, który znajduje się na powierzchni, znacznie się waha - od 1 do 6 na minutę. Delfiny butlonose mogą wstrzymywać oddech do około piętnastu minut.

Życie stadne

Delfiny żyją w gromadach (czasem w parach). Liczba osobników w grupie nie jest stała, niektóre osobniki opuszczają stado i przyłączają się do innego. Na miejscach bogatych w pożywienie gromady mogą łączyć się w stada liczące nawet do tysiąca osobników. Często też z powodu małej ilości pożywienia na danym terytorium duże stada dzielą się na mniejsze.
Delfiny potrafią stosować taktykę w polowaniu. Gromada okrąża ławicę i zacieśnia krąg, strasząc ryby wydawanymi świstami i wypuszczanymi pęcherzykami powietrza . Im mniejsza jest grupa, tym silniejsza hierarchia samców i samic. Pomiędzy członkami grupy powstają silne więzi. W obliczu zagrożenia słabsze osobniki są otaczane przez silniejsze i bronione. Zdarza się, że delfiny towarzyszą rannemu lub choremu osobnikowi, pomagając mu utrzymywać się na powierzchni, aż do samego końca. Może to być jedna z przyczyn osiadania delfinów na plażach.
W toku ewolucji delfiny wypracowały skomplikowane metody porozumiewania się za pomocą różnych dźwięków: klekotu, pisków, gwizdów. Z badań wynika, że niektóre potrafią imitować ludzki śmiech, a nawet mowę.

Zmysły

Zasada działania melona
Zasada działania melona

Głównym zmysłem delfinów jest słuch. Słyszą dźwięki o częstotliwości do 153 kHz. Mogą odbierać sygnały stereofoniczne, dzięki czemu określają kierunek, z którego dochodzi dźwięk. Węch występuje u delfinów w postaci szczątkowej. Oczy przystosowane są do widzenia pod wodą i w powietrzu. Delfiny posiadają zdolność wydawania ultradźwięków i posługują się echolokacją, pozwala ona lokalizować nawet niewielkie obiekty zagrzebane w mule (fale dźwiękowe przechodzą przez ciała stałe), sondować głębokość, oceniać kierunek i porozumiewać się na duże odległości. Dźwięki powstające podczas wydmuchiwania powietrza przez nozdrza są skupione przez zbiornik tłuszczowy na czole (tzw. melon), który działa na zasadzie soczewki. Odbite od różnych obiektów dźwięki trafiają do ucha środkowego przez kanał tłuszczowy w wydrążeniu szczęki dolnej. Dzięki analizie odbitego echa, w mózgu powstaje dokładny obraz otoczenia. Szybka analiza tych informacji możliwa jest dzięki znacznej liczbie komórek mózgowych delfina. Delfiny są mniej aktywne w nocy. Zamykają wtedy oczy na przemian, by dać odpocząć poszczególnym partiom mózgu. Czasem jednak dostosowują się do zwyczajów swoich ofiar i polują także w nocy.

Środowisko

Delfiny zamieszkują morza i oceany całego świata (jednak masowo występują w cieplejszych rejonach). Ich bliscy krewniacy, delfiny słodkowodne, występują też w dorzeczach słodkich tropikalnych rzek, takich jak: Orinoko, Amazonka, La Plata, Ganges, Brahmaputra oraz Jangcy. Delfiny słodkowodne uważane są za najbardziej pierwotną grupę waleni. Posiadają one szereg cech przystosowawczych, na przykład ruchomą szyję umożliwiającą poruszanie głową, oraz szerokie płetwy piersiowe, które ułatwiają manewry.

Ewolucja delfinowatych

Delfiny pochodzą od drapieżnych ssaków lądowych - prakopytnych żyjących około 50 mln lat temu. (zobacz ewolucja waleni)

Systematyka

Rodzaje i gatunki:

 • Cephalorhynchus
  • Cephalorhynchus commersonii - delfi czarnogłowy
  • Cephalorhynchus eutropia - delfin chilijski (delfin czarny)
  • Cephalorhynchus heavisidii - tonin
  • Cephalorhynchus hectori - delfin Hektora
 • Delphinus
  • Delphinus capensis - delfin długopyski
  • Delphinus delphis - delfin zwyczajny
  • Delphinus tropicalis
 • Feresa
  • Feresa attenuata - orka mała
 • Globicephala
  • Globicephala macrorhynchus - pilot
  • Globicephala melas - grindwal
 • Grampus
  • Grampus griseus - delfin Risso
 • Lagenodelphis
  • Lagenodelphis hosei - delfin malajski (delfin Frasera)
 • Lagenorhynchus
  • Lagenorhynchus acutus - delfin białoboki (delfin białoboki południowy)
  • Lagenorhynchus albirostris - delfin   białonosy
  • Lagenorhynchus australis - delfin południowy
  • Lagenorhynchus cruciger - delfin krzyżowaty
  • Lagenorhynchus obliquidens - delfin północny (delfin białoboki północny)
  • Lagenorhynchus obscurus - delfin ciemny
 • Lissodelphis
  • Lissodelphis borealis - delfin północny (delfin czarnopłaszczowy)
  • Lissodelphis peronii - delfin płaszczowy
 • Orcaella
  • Orcaella brevirostris - delfin krótkogłowy
 • Orcinus
  • Orcinus orca - orka
 • Peponocephala
  • Peponocephala electra - delfin grubogłowy
 • Pseudorca
  • Pseudorca crassidens - orka karłowata
 • Sotalia

Delfiny a człowiek

Butlonos w czasie działań przeciwminowych, z sygnalizatorem położenia na płetwie piersiowej, z programu morskich ssaków marynarki wojennej USA.
Butlonos w czasie działań przeciwminowych, z sygnalizatorem położenia na płetwie piersiowej, z programu morskich ssaków marynarki wojennej USA.

Są łatwe do oswojenia i bez trudu poddają się tresurze. Często są trzymane w specjalnych basenach (tak zwanych delfinariach), gdzie urządzane są pokazy ich tresury. Delfiny fascynowały ludzi od starożytności. Wielokrotnie zdarzało się, iż delfiny ratowały rozbitków lub broniły ludzi przed drapieżnikami, dlatego wiąże się z nimi wiele legend i opowieści. Najstarsze dowody obcowania ludzi z delfinami to rysunki skalne w północnej Norwegii, pochodzące z około 2200 lat przed naszą erą. Wiele okazów starożytnej sztuki użytkowej przedstawia delfiny. 600 lat przed naszą erą Ezop napisał bajkę "Małpa i delfin". Starożytni Grecy karali zabicie delfina śmiercią. Rzymianie bili monety z wytłoczonym delfinem. W mitologii aborygenów australijskich istnieją legendy o tym, że delfiny przybyły z gwiazdozbioru Syriusza, aby nauczyć ludzi radości i spontaniczności w życiu. W średniowieczu widok wieloryba albo delfina uważano za dobrą wróżbę.

Obcowanie z delfinami ma działanie terapeutyczne dla osób z zaburzeniami psychosomatycznymi. Leczenie przy pomocy obcowania z delfinami nazywa się delfinoterapią.

Marynarka Wojenna USA wykorzystuje delfiny do walki. Tresuje się je do wykrywania i stawiania min, jako kamikadze do przenoszenia ładunków na własnym ciele, aż do atakowania ludzi pod wodą celem zabijania nurków strony przeciwnej. Delfinom nakłada się wtedy na pysk specjalne "aparaty bojowe", przypominające kastety. Nurek, trafiony takim przyrządem, nie ma szans na przeżycie.

Delfiny są łowione dla mięsa i tłuszczu. Często też giną, dostając się przypadkiem w sieci trałowców. Niektóre gatunki uzyskały status zagrożonych wyginięciem. Walkę o zaprzestanie ich połowów prowadzą różne organizacje ekologiczne, szczególnie na dużą skalę Greenpeace.

  Pierwsze znane świadectwa istnienia delfinów sięgają 2200 lat przed naszą erą. Są to rysunki skalne w północnej Norwegii. W przeszłości delfiny otaczano czcią, równą czci jaka należy się bogom. W starożytnej Grecji za zabicie tego zwierzęcia karano śmiercią. Grecy dekorowali różne wyroby wizerunkami waleni, zwłaszcza delfinów. Rzymianie wytłaczali ich podobiznę na monetach i zawsze przedstawiali boga mórz, Neptuna, w zestawieniu z delfinem. Istnieje opowieść, przekazywana przez niezliczone pokolenia Aborygenów, mówiąca, że wieloryby i delfiny przybyły niegdyś z gwiazdozbioru Syriusza, aby pomóc rodzajowi ludzkiemu. Wieloryby miały poświęcić siebie, by ludzkość mogła żyć w dobrobycie, a delfiny - pomagać ludziom w ewolucji. Miały one zachęcić nas do bycia sobą, do tego, byśmy odnaleźli radość i spontaniczność w naszym życiu. W książce pt."Awakening to the Animal Kindom" Robert Shapiro i Julie Rapkin przedstawiają teorię, według której delfiny przybyły z jednej z wodnych planet z okolic Syriusza, żeby gromadzić informacje o Ziemi i uczyć ludzi sztuki radości, miłości, szczęścia i zabawy. Delfiny dysponujące potężnym intelektem i rozwiniętymi sposobami komunikacji miały przekazać nam wiedzę starożytnych cywilizacji oraz pomóc w zjednoczeniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości...

    DELFINY!!! 
 
 
Odżywianie
 

Większość delfinów i morświnów poluje na ryby i głowonogi. Gatunki o krótkich pyskach z mniejszą liczbą zębów chwytają zazwyczaj głowonogi, natomiast gatunki "dziobate" z wieloma małymi zębami polują przede wszytskim na ryby. Wyjątkiem jest orka, największy przedstawiciel rodziny delfinowatych, która głównie poluje na zwierzęta stałocieplne : foki, pingwiny i inne delfiny. Widywano stada orek atakujących, zabijających, a nastepnie zjadających po kawałku płetwala błekitnego.
Delfiny rybożerne polują na wszystkie gatunki ryb, jakie znajdą w pobliżu. Niektóre delfiny, np. Sotalia tensua polują tylko w wodach przybrzeżnych, a inne, jak delfin długoszczęki, na otwartych wodach oceanu. Morświny polują w małych grupach, po 2-4 osobniki, natomiast gatunki delfinowatych żyjące na otwartych wodach oceanów tworzą ogromne stada, dochodzące anwet do 1000 i więcej osobników, połączonych w mniejsze grupy. Mniejsze grupy są czesto stałe, przebywają razem tygodnie czy nawet miesiące, jednak skład całego stada ulega ciągłym zmianom, gdyż poszczególne osobniki dołączają się do niego lub odłączają.
Największe skupienie delfinów można spotkać w wodach, w których występują prądy wznoszące, wydobywające na powierzchnię zimną, bogatą w substancje odżywcze wodę z dna oceanów. W takiej wodzie intensywnie rozwija się plankton, który przyciąga ławice ryb planktonożernych, takich jak sardela, a to z kolei wabi delfiny. Delfiny, po zlokalizowaniu ofiar okrążają je, pływając szybko coraz bardziej zaciskają kręgi, zmuszając ryby do podpłynięcia do powierzchni wody, gdzie szybko je dziesiątkują.Na Pacyfiku różne gatunki delfinów z rodzaju Stenella polują razem. Gdy jeden się pożywia, drugi bacznie obserwuje czy nie podpływają drapieżniki, takie jak orka lub żarłacz biały. Różnogatunkowym stadom delfinów często (towarzyszą ławice tuńczyka - wielkiej, szybkiej, drapleznej ryby polującej na te same ryby które są pokarmem delfinów. Tuticzyki korzystają z "połowów" delflndw. Tuńczyki spłacają "dług wdzięczność" i wobec delfinów, ostrzegając ich przed atakiem rekinów. Niestety, to nie rekiny są najgroźniejszymi wrogami delfinów. Ponieważ tuńczyki są systematycznie odławiane, to również delfiny prowadzące ławice tych ryb znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Rybacy wypatrują delfinów i rzucają wokół nich potężne sieci (tzw. włóki), gdyż zazwyczaj głębiej płynie ławica tunczykdw. Sieci od spodu są połączone, tworząc siatkowate torby, stopniowo zaciskające się na ławicy ryb, a tym samym i na stadzie delfinów. Gdy sieci zostaną wyciągnięte na pokład statku, znajdują się w nich również delfiny, zabijane razem z tuńczykami. W 1986 r. w ten sposób zginęło 130 000 delfinów. Ostatnio poprawiono konstrukcję sieci - jest ona widoczna dla delfinów; mają one także możliwość wyskoczenia z niej, gdyby zostały złapane. Mimo tego każdego roku tysiące delfinów zostaje zabitych przez rybaków poławiających tuńczyki. Ogromne niebezpieczeństwo stanowią także sieci pozostawione w wodzie ,,utopione" i dryfujące przez oceany. Gdy zaplączą się w nich delfiny, giną, gdyż nie mogą dostatecznie szybko wypłynąć na powierzchnie, aby zaczerpnąć powietrza.

 

PRZERÓBKI  

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

                               

Cleo-Phoebe Tonkin

Urodziła się 17 września 1989 roku w Sydney,australijska aktorka i modelka znana z roli Cleo Sertori w serialu H2O-Wystarczy kropla.W wieku 4 lat zaczeła tańczyć taniec klasyczny .W wieku 12 lat Ukończyła kursy "Australian Theatre for Young People".Jej debiutem Telewizyjnym była rola w H2O wystarczy kropla(H2O Just Add Water)


Rikki-Cariba Haine

Urodziła sie 1 pażdziernika 1988 roku w Republice Południowej Afryki,australijska aktorka.Występuje jako Rikki Chadwic w serialu H20 wystarczy kropla emitykowanej przez stacje Networ Ten i Disney Channel.Przyjechała do Australii w 1991.


                                   

                               Emma !!-Claire Holt
Urodziła się 1 Stycznia 1988 roku w Brisbane,australia Aktorka znana w roli w filmie H2O Wystarcz kropla .Gra tam szesnastolatke o imieniu Emma Gilbert,która jedt syreną,zagrala w tym serialu,ponieważ jest dobrą pywaczką.Posiada czarny pas Taekwondo xDxD


Księżycowe Zaklęcia
Gdy jest księżyc w pełni dziewczyny nie mogą na niego patrzeć ani dotykać wody jak to zrobią dzieją sie z nimi dziwne rzeczy.
Gdy dotkneła wody podczas pełni umiała śpiewać czego wcześniej nieumiała.Lewis (Luis) stwierdził że jest syreną z mitologi i że swoim śpiewem syreny wabiły żeglaży na pewną śmierć.
 
 

Miała wielkiego pecha gdy dotkneła wody podczas pełni.W tą noc jej ojciec miał urodziny, a Emma miała wygłosić przemówienie co potem musiała zrobić to Cleo bo ogon Em nie chciał zniknąć.Rikki, Cleo i Lewis (Luis) ukryli Emme w barze żeby już niepocałowała Bayrona.

Ma najbardziej niebezpieczne moce ze wszystkich syren.Podczas pełni była cała czerwona z gorąca.Uciekła na wyspe Mako i wywołała pożar co potem Zein zobaczył  i pojechał na wyspe Mako.Znalazł Rikki i usiadł obok niej.Wtedy ona go pocałowała, ale przez pełnie niechcący go oparzyła i  Zein zemdlał.Na szczęście potem zjawili się tam Lewis, Emma i Cleo.

 

 

Emma i Delfin :

  

Impreza z nocowaniem u Emmy :

  

Syrenki u  Cleo :

  

Emma i Rikki z odcinka w którym Luis ( Lewis jak kto woli ) jeszcze nie wiedział że są syrenami :

  

A to fotka z odcinka w którym Doktor Denmen uwięziła je i chciała na nich robić kolejne badania :

 
     

Dróga seria H2O!!!

 

  

  


Wyiady z dziewczynami z H2O!!!

 

Claire Holt


Jaka jest twoja ulubiona książka i dlaczego?

Moja ulubiona książka to "To Kill A Mockingbird". To naprawdę klasyczna książka i ja po prostu kocham tą historię.


Jaki jest twój ulubiony film i dlaczego?

Mój ulubiony film to "Little Miss Sunshine". To jest taki zabawny film i rzeczywiście zawsze jestem w takim nastroju, kiedy go oglądam!


Jaka jest twoja ulubiona płyta?

Nie mam ulubionej płyty. Lubię różne typy muzyki, zależy, jaki mam nastrój.


Co robisz w wolnym czasie?

Kiedy mam wolny czas, spędzam go z przyjaciółmi i rodziną. Kocham również sport; spędzam na świeżym powietrzu tyle czasu, ile mogę.


Jaki jest twój ulubiony sport?

Lubię bardzo dużo sportów, ale chyba najbardziej lubię "waterpolo". Od zawsze kochałam pływać, a to jest więcej zabawy niż zwykłe pływanie.


Czy masz motto lub ulubione powiedzenie?

"La Dolce Vita" - Życie jest piękne!


Co jest najlepszą rzeczą w byciu syrenką?

Pływanie z delfinami!

 

  

Phoebe Tonkin


Jaka jest twoja ulubiona książka i dlaczego?

W wolnym czasie lubię czytać "Catcher in the Rye" napisaną przez ".D. Salinger".


Jaki jest twój ulubiony film i dlaczego?

"Blue Lagoon" lub "Garden State".


Jaka jest twoja ulubiona płyta?

Słucham Mickey Avalon.


Co robisz w wolnym czasie?

Chodzę na plażę, czytam książki lub spotykam się z przyjaciółmi.


Jaki jest twój ulubiony sport?

Tenis.


Czy masz motto lub ulubione powiedzenie?

Bądź samodzielny.


Co jest najlepszą rzeczą w byciu syrenką?

Pływanie z delfinami, lub młode rekiny.

 

  

Cariba Heine


Jaka jest twoja ulubiona książka i dlaczego?

Moja ulubiona książka to "Long Walk to Freedom" Nelsona Mandelasa. To naprawdę interesująca autobiografia! Mandela miał naprawdę zdumiewająco zabawne życie!


Jaki jest twój ulubiony film i dlaczego?

Mam bardzo dużo ulubionych filmów, coś około 300! Wypada pamiętać pierwszy. Był on tak wspaniały, że nie da się go opisać!!


Jaka jest twoja ulubiona płyta?

Trudne pytanie. Ostatnio podoba mi się "Black Holes" i "Revolutions" autorstwa Muse. Wprawiają mnie w dobry nastrój, no i uważam, że Muse to dobry zespół.


Co robisz w wolnym czasie?

Kiedy mam wolny czas tańczę, chodzę na zakupy i słucham muzyki.


Jaki jest twój ulubiony sport?

Moim ulubionym sportem jest gimnastyka rytmiczna.


Czy masz motto lub ulubione powiedzenie?

Dla rozsądku zdarza się wszystko.


Co jest najlepszą rzeczą w byciu syrenką?

To, że ma się ogon, i że można pływać naturalniej niż gdy ma się ludzkie ciało.

  

Zdjęcia

  Emma

 

  Rikki i Zane 

 

  Cleo i Charlotte

 

 

Ciekawości z filmu!!!

 

1. W serialu pojawi się nowa dziewczyna o imieniu Charlotte (Brittany Byrnes) , która potem stanie się syreną:

 

2. Lewis będzie chodził z Cleo , ale potem ze sobą zerwą:

  

 

3.Emma zacznie uczyć si

 

Ocena strony

Oceń profil:

12345678910

Zobacz ranking > 50000