Nauka
Mity na temat naszego ciała. Przestań w nie wierzyć!

Nie siadaj na betonie, bo dostaniesz wilka albo noś czapkę, bo ciepło ucieka przez głowę - przyznajcie się, ile razy słyszeliście podobne rady od swoich bliskich?

Trochę Wam podpowiemy… mnóstwo razy, a niestety kiedy ktoś od małego powtarza nam pewne rzeczy, to w końcu zaczynamy w nie wierzyć, nawet jeśli nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Tak właśnie jest w przypadku naszego ciała i wielu mitów, jakie narosły wokół niego przez lata - nieświadomie dalej powielamy te bzdury i nieścisłości, dlatego najwyższa pora coś zmienić. Przed Wami jedne z najpopularniejszych przykładów, jakie udało się nam znaleźć:

Szczupłe osoby mają szybszy metabolizm

Najczęściej zakładamy, że jeśli dana osoba jest szczupła, to zawdzięcza to m.in. lepszemu metabolizmowi. Nie jest to jednak prawda, a co więcej „szczuplaki” mają przeważnie spowolniony metabolizm, ponieważ ich organizm nie musi tyle spalać w czasie spoczynku. Większą rolę odgrywają tu mięśnie, jeśli więc porównanie dwie osoby o tej samej wadzie, to ta o większej masie mięśniowej przeważnie będzie mogła poszczycić się szybszym metabolizmem.

hamburger

Korzystamy tylko 10% naszego umysłu

To kolejny mocno rozpowszechniony mit, który wydaje się nawet naukowo udowodniony. Uznany neurolog, Barry Gordon, stwierdził jednak, że to kompletna bzdura - co prawda są takie chwile, kiedy rzeczywiście korzystamy jedynie z 10% wydajności naszego umysłu (np. kiedy leżymy i rozmyślamy), ale przeważnie wykorzystujemy każdą część naszego mózgu. Poza tym, pomimo iż mózg stanowi jedynie 3% wagi naszego ciała, to wykorzystuje aż 20% generowanej przez nie energii.

mózg

Paznokcie i włosy rosną po śmierci

Wiele osób uważa, że po śmierci nieboszczykom wciąż rosną włosy i paznokcie. Jak udowodniła jednak Klinika Dermatologiczna w UAMS, nic takiego nie ma miejsca. Można jednak odnieść takie złudne wrażenie, ponieważ skóra zmarłej osoby traci dużo wilgoci, ze względu na następujące odwodnienie i wokół miękkich tkanek następuje jej kurczenie, co może tworzyć optyczną iluzję dłuższych włosów i paznokci.

włosy

Zdrowe zęby są białe

Producenci past do zębów starają się nas przekonać, że zdrowe zęby to śnieżnobiałe zęby. W rzeczywistości białe zęby może i są bardziej atrakcyjne, ale niekoniecznie zdrowe. Najzdrowsze to takie w naturalnym kolorze, czyli nawet lekko żółtawe ze szkliwem w niebieskawym kolorze. Oczywiście mocno ciemne zęby także nie świadczą o niczym dobrym i w najlepszym przypadku oznaczają, że ktoś pali zbyt dużo papierosów.

zęby

Większość ciepła ucieka przez głowę

Jeśli następnym razem wychodząc zimą na zewnątrz w pierwszej kolejności pomyślicie o założeniu czapki, mniej uwagi przykładając do rąk, torsu, nóg czy szyi, to lepiej to przemyślcie. Wedle powszechnej opinii to właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła (nawet podręcznik armii USA zawiera informacje, że 40-45% naszego ciepła ucieka przez głowę), ale nie jest to prawda. Najnowsze badania pokazują bowiem, że ludzie tracą przez głowę 7-10% ciepła, czyli proporcjonalnie do powierzchni odsłoniętego ciała.

czapka

Ludzie mają 5 zmysłów

Według powszechnie nauczanej wiedzy ludzie posiadają 5 zmysłów, a mianowicie wzrok, smak, dotyk, słuch i zapach. W rzeczywistości jesteśmy jednak zdecydowanie bardziej skomplikowanymi organizmami i możemy pochwalić się większą ilością zmysłów - wymienić trzeba tu np. zmysł temperatury, czyli odczuwanie ciepła (lub jego braku) przez skórę, zmysł równowagi, propriocepcję, czyli świadomość ciała, a niektórzy naukowcy zaliczają do zmysłów także uczucie głodu, pragnienia czy głębokości - część z nich wymienia nawet 21 zmysłów!

zmysły

Możliwość zwijania języka w rulon jest kwestią genetyczną

Część osób potrafi zwinąć język w rulon, inne zaś nie i przez lata uważano, że jest to kwestia genetyczna, którą dziedziczymy po rodzicach. Tymczasem jest to powszechny mit, często powtarzany m.in. na lekcjach biologii, bo kilka niezależnych badań udowodniło, że nie ma to żadnych genetycznych korelacji. Generalnie ok. 65-81% populacji posiada tę zdolność, a dzieci, które jej nie mają w młodym wieku, potrafią nauczyć się jej nieco później. Co więcej, odnotowano również przypadki bliźniaków, w których jedno z rodzeństwa posiadało tę zdolność, a drugie jej nie miało.

język

Nie wolno budzić lunatyków

Zapewne wiele razy słyszeliście, że nie wolno budzić lunatyków, ponieważ może to prowadzić do ataku serca lub szoku u takiej osoby, co jest… oczywistą nieprawdą. Nigdy nie udało się powiązać budzenia z lunatykowania z jakimkolwiek zagrożeniem, ponieważ stan ten odbywa się w fazie głębokiego snu REM. Co prawda nagle wybudzona osoba może czuć się zmieszana czy zdenerwowana, ale nic poważniejszego jej nie grozi.

sen

Golone włosy odrastają grubsze i ciemniejsze

Ile razy ktoś powtarzał Wam, żeby się nie golić, bo włosy po tym zabiegu odrosną grubsze i ciemniejsze? Pewnie wiele, ale od razu uspokajamy - to tylko kolejny mit! Co prawda golenie sprawia, że włos może wyglądać nieco inaczej, ale tak naprawdę nic się nie zmienia. W rzeczywistości ogolone włosy odrastają z płaskim „szczecinowatym” zakończeniem, które do momentu, kiedy ich końcówka się nie wytrze, tylko sprawiają wrażenie grubszych i ciemniejszych.

nogi

Język ma „strefy” smakowe

Z lekcji biologii możecie pamiętać swoistą mapę języka, pokazującą różne segmenty tego organu, które podzielone były w taki sposób, by pokazać odmienne obszary dla receptorów smakowych. Zdjęcie ukazywało słodki smak na froncie, słony i kwaśny na bokach i gorzki z tyłu. Szkoda tylko, że diagram ten jest… błędny i został obalony przez naukowców dawno temu. Słynna „mapa” bazuje na publikacji z 1901 roku, której autorem był niemiecki uczony David P. Hänig. Co prawda miał on rację, że czubek języka i jego boki są bardziej wrażliwe na smaki ze względu na kubki smakowe i różne sektory tego organu w odmienny sposób reagują na smaki, ale różnice te są bardzo małe i cała powierzchnia języka jest wyczulona na wszystkie rodzaje smaków.

limonka

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!