Rozwój
Jak oszczędzać? Sama świnka nie wystarczy!

Oszczędzanie to przydatna umiejętność. Choć wiadomo, że gdy ma się kilkanaście lat zawsze brakuje kasy, a już na pewno na to, aby coś odłożyć, to warto przyjrzeć się swoim wydatkom i zacząć je planować.

Oszczędzanie nie jest proste, ale daje super poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję, że od czasu do czasu można sobie pozwolić na coś ekstra.

1. Wyznacz sobie cel – zapisz na co oszczędzasz!

Jeśli będziesz mieć jasno określone, na co zbierasz pieniądze, łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniu. Określ np. że potrzebujesz uskładać na rower, hulajnogę, kosmetyki, ciuchy. Wymarzone buty czy rower warto sobie wydrukować i powiesić nad biurkiem, by od czasu do czasu spoglądać i przypominać sobie, do czego dążysz. Ponadto, gdy pojawi się pokusa wydania zbieranej kwoty na coś innego, wystarczy, że spojrzysz na swój cel. By szybciej do niego dotrzeć, poproś o pomoc rodziców, być może dołożą część pieniędzy.

2. Planuj wydatki

Po pierwsze, warto zapisywać każde zakupy, nawet te najdrobniejsze jak np. lody czy napój. W ten sposób dowiesz się, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy i czy są to rzeczywiście potrzebne rzeczy. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele wydajemy na zbędne zakupy. Dlatego dobrze jest przygotować sobie mądry plan gospodarowania kasą. W dniu, kiedy dostajesz np. kieszonkowe, odłóż od razu część do skarbonki, a resztę przeznacz na codzienne wydatki. Nic się nie stanie, jeśli czasem sobie czegoś odmówisz.

3. Sprawdzaj ceny

Jeśli z rodzicami masz umowę, że dają ci kieszonkowe, z którego musisz sobie kupić także zeszyt, długopis czy inne przybory, których ci zabraknie w trakcie trwania roku szkolnego, przed takimi zakupami sprawdź ceny w kilku sklepach. Odwiedź te w okolicy lub skorzystaj z porównywarek internetowych (np. ceneo.pl. nokaut.pl, skapiec.pl). Dzięki nim czasem można sporo zaoszczędzić. Korzystaj też z legitymacji (niektóre sklepy, kina, teatry dają uczniom zniżki) i kuponów rabatowych dołączanych np. do gazet lub wysyłanych na e-maila.

4. Kup zaplombowaną skarbonkę, a najlepiej załóż konto

Któż z nas nie skusił się i nie wyjął pieniędzy ze skarbonki, bo pojawiła się nagła okazja? Pewnie każdy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skarbonka, z której nie można łatwo wyjąć pieniędzy. Dwa razy się zastanowicie, zanim ją rozbijecie, żeby wyjąć kilka groszy. Innym, dobrym rozwiązaniem jest założenie konta w banku. Dzięki niemu nie będziecie mieć gotówki na wyciągnięcie ręki. Ponadto konto w banku da możliwość zrobienia tańszych zakupów przez internet. Poza tym, niektóre banki mają bardzo korzystne oferty dla młodych ludzi, np. konto z rachunkiem oszczędnościowym i możliwością zakładania lokat, wysokie oprocentowanie przez pewien czas, gdy użytkownik dostarczy świadectwo z dobrą średnią ocen. Banki proponują też zniżki do kin, tańsze bilety na koncerty lub rabaty w sklepach.

5. Ściągnij apkę

W sieci są do pobrania aplikacje, które pomagają planować budżet. Dzięki nim będziesz mieć pod ręką dokładną rozpiskę: ile już masz, a ile jeszcze ci brakuje do zrealizowania upragnionego celu.

6. Nie pożyczaj!

Pożyczanie to wróg oszczędzania. Pamiętajmy, że pożyczone pieniądze będziemy musieli oddać z następnego kieszonkowego, co oznacza mniejszy budżet na kolejny miesiąc i prawdopodobieństwo, że znowu się zadłużymy. Najlepiej jest dysponować tym, co mamy. Oczywiście nie należy popadać w skrajność – czasem trzeba sobie zrobić jakąś przyjemność. Jeśli kupimy coś nieplanowanego, po prostu trochę dłużej będziemy musieli czekać na tę upragnioną rzecz, na którą odkładamy kasę.

Przykłady do oszczędzania na YouTube:

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!