Kuchnia
Drugie śniadanie paliwem dla ucznia. Poznajcie kilka przepisów!

Powinno być ono zjadane pomiędzy pierwszym posiłkiem a obiadem. Odpowiednio skomponowane będzie bogactwem składników odżywczych, z których organizm zaczerpnie energię. Mamy dla Was sprawdzone przepisy na zdrowe drugie śniadania.

- Dzień ucznia jest bardzo wymagający. Dzieci są obciążone fizycznie i umysłowo, dlatego ważne jest, by w tak burzliwym okresie rozwoju, młody organizm regularnie otrzymywał energię. Pomogą w tym zdrowe i zbilansowane dania – mówi Kinga Popławska, dietetyk z Naturhouse. Drugie śniadanie jest bardzo ważne dla ucznia, bo zaspokaja głód, pozwala utrzymać poziom odpowiedniego skupienia i dodaje „powera”. Powinna to być niewielka przekąska, składająca się z np. produktów pełnoziarnistych (pieczywo razowe, płatki górskie), z warzyw i owoców, chudego mięsa, ryb, jaj czy twarogu, orzechów i nasion.

Drugie śniadanie najlepiej zjeść po 3 godzinach od porannego posiłku. - Zbyt długa przerwa pomiędzy pierwszym śniadaniem, a obiadem powoduje spadek glukozy we krwi - pokarmu dla mózgu. W konsekwencji obniża się sprawność umysłowa i fizyczna, pojawiają się kłopoty z koncentracją, apatia, rozdrażnienie, problemy z pamięcią, bóle głowy, zmęczenie, senność, co może doprowadzić do gorszych wyników w nauce – dodaje dietetyczka. Brak drugiego śniadania w plecaku stanowi również duże ryzyko sięgania po słodycze. - Drożdżówki, babeczki, chipsy, słodkie soki owocowe i łakocie dostarczają nadmiernej ilości cukru i tłuszczu i nie są dobrym wyborem na drugie śniadanie, ponieważ nie zawierają witamin i minerałów. Dodają energii tylko na chwilę, są natomiast przyczyną nadwagi i otyłości. Lepiej ich unikać lub wybierać je tylko raz na jakiś czas – mówi Kinga Popławska, dietetyk Naturhouse.

Do picia najlepiej zabierać wodę. - Popijanie słodkich napojów w ciągu dnia, może przyczynić się do spadku apetytu i nierozpoznania głodu. W efekcie pudełka z drugim śniadaniem przywędrują z powrotem do domu i nie będziecie się zbyt dobrze czuć, ponieważ organizmowi będzie brakowało paliwa, a w domu trzeba będzie jeszcze się nauczyć i odrobić lekcje. Dzięki zdrowym posiłkom, mózg będzie lepiej pracował, a organizm będzie zdrowy – mówi dietetyk.

/aus/

Przedstawiamy kilka przepisów Kingi Popławskiej, dietetyka Naturhouse, która przygotowała zdrowe, drugie śniadania do szkoły.

Domowe batony

100 g płatków owsianych, 50 g otrębów, 2 łyżki miodu, 1⁄2 szklanku suszonej żurawiny, 1⁄2 szklanki orzechów
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszać, wyłożyć na papierze do pieczenia, dobrze przycisnąć. Piec 30 minut w 135 stopniach. Pokroić i zapakować. Można przechowywać 3 dni w suchym i chłodnym miejscu.

Placki marchwiowe

60 g mąki pełnoziarnistej, 60 g kefiru, 1 jajo, 1 szklanka drobno startej marchwi, garść rodzynek, cynamon
Sposób przygotowania:
Mąkę, kefir, jajo i cynamon dokładnie wymieszać. Dodać marchew i rodzynki. Odstawić na 20 minut. Smażyć niewielkie placki na patelni beztłuszczowej.

Śniadaniowe babeczki

4 jaja, 1 łyżka jogurtu naturalnego, 2 plastry szynki, łyżka kukurydzy, 2 plastry mozzarelli, łyżka fasolki szparagowej, 2 łyżki drobno posiekanej papryki czerwonej, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Warzywa, szynkę i mozzarellę rozdrobnić, wymieszać i umieścić w silikonowych foremkach na muffiny. Zalać masą z jaj, jogurtu i przypraw. Piec ok 15 minut w 180 st. C.

Placki bananowe

1 banan, 1 jajo, 2-3 łyżki mąki razowej
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki zmiksować. Placki smażyć na patelni beztłuszczowej.

Koktajl owocowy

1 mały jogurt naturalny, sezonowe owoce, 2-3 łyżki płatków owsianych. Opcjonalnie orzechy, kakao, karob, warzywa, miód
Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki zmiksować, przelać do zamykanego kubka i zabrać ze sobą.

Warzywa i owoce z twarożkiem

Marchew, pietruszka, jabłko, fasolka szparagowa, seler naciowy, cukinia, kalafior, ogórek zielony

Sos: 50 g twarogu, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 1-2 łyżki miodu, łyżka soku z cytryny, 1 łyżka masła migdałowego bez soli i cukru
Sposób przygotowania:

Warzywa i owoce pokroić w słupki i zapakować do śniadaniówki. Składniki sosu dokładnie wymieszać i polać nimi warzywa lub przelać do pojemniczka i zabrać do szkoły. Maczać w nim słupki jarzyn.

Pełnoziarnisty naleśnik z dodatkami
1 szklanka mąki pełnoziarnistej, 1 szklanka wody, 1 szklanka mleka, 2 jaja, 1 łyżka oleju rzepakowego
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszać, smażyć na patelni beztłuszczowej i nadziewać dowolnym farszem, np. warzywami lub sałatką albo pastami.

Pasta jajeczna do chleba
2 ugotowane na twardo jaja, łyżka jogurtu naturalnego, 1⁄2 łyżeczki musztardy, łyżka posiekanego koperku, pieprz, sól
Sposób przygotowania:
Jaja rozdrobnić, wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przyprawić do smaku.

Pasta twarogowa
3 plastry sera białego, 2 plasterki szynki, kilka liści sałaty, 4 rzodkiewki
Sposób przygotowania:
Twaróg rozdrobnić widelcem, dodać pokrojoną cienko szynkę, sałatę, np. lodową i rzodkiewkę startą na tarce. Doprawić solą i pieprzem.

Pasta warzywna
Papryka, seler, marchew, pietruszka, oliwa z oliwek, dowolne zioła
Sposób przygotowania:
Warzywa upiec w 190 st. C do miękkości z kilkoma kroplami oliwy i ziołami. Zblendować, przyprawić solą, pieprzem, papryką.

Kanapka na słodko
2 kromki pełnoziarnistego chleba, łyżka masła orzechowego, jabłko
Sposób przygotowania: Chleb posmarować masłem i ułożyć plastry jabłka. Zapiec w opiekaczu, wystudzić i zabrać do szkoły.

Kanapka na słono
2 kromki chleba pełnoziarnistego, ugotowana pierś z indyka, mozzarella, pomidor
Sposób przygotowania:
Przygotować kanapkę i zapiec w opiekaczu. Wystudzoną zapakować do śniadaniówki.

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!